Kupowanie nowego samochodu z salonu, to czysta przyjemność. Niestety nie każdego na to stać, stąd część kierowców decyduje się na nabycie samochodu używanego. Oczywiście nie warto z góry podejrzewać wszystkich o nieuczciwość, ale przed wyłożeniem pieniędzy dobrze jest sprawdzić, chociażby przebieg i rzeczywisty stan techniczny wybranego auta. Jak wybrać auto używane, by służyło przez lata?

Po pierwsze internet

Jeszcze przed umówieniem się na oględziny i sprawdzeniem auta u specjalisty, warto zadziałać samemu. Powszechny dostęp do internetu sprawił, że w sieci można znaleźć informację praktycznie na każdy temat – kupowanego samochodu również. Zdobyte dane pozwolą dokonać pierwszej weryfikacji pojazdu. W Polsce usługa taka oferowana jest przez Ministerstwo Cyfryzacji – jest to tak zwana Historia Pojazdu. Usługa jest darmowa i pomaga w ocenie stanu technicznego pojazdów zarejestrowanych w Polsce. W celu skorzystania z pomocy niezbędne są informacje z dowodu rejestracyjnego: numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Zwrotnie otrzymuje się raport, zawierający informacje techniczne o pojeździe, takich jak moc silnika, rodzaj paliwa, pojemność silnika, średnie zużycie paliwa. Dodatkowo uzyskuje się dane o badaniach technicznych pojazdu, odczyty drogomierzy z kontroli drogowej pojazdu, dane o aktualnym ubezpieczeniu OC, informacje o liczbie właścicieli – czy pojazd należał do firmy, czy do prywatnej osoby, dane dotyczące oznaczenia pojazdu jako kradziony lub poszukiwany oraz informacje, czy pojazd miał okresy, w których był wycofany z ruchu.

Ocena stanu u specjalisty

Dokładne sprawdzenie stanu technicznego auta to obowiązek, a znalezione usterki mogą zniechęcić do kupienia auta lub dać argumenty podczas ustalania ceny ostatecznej. Co można sprawdzić samemu? Przede wszystkim, czy wszystkie dane są zgodne z tymi na naklejkach i tabliczkach na samochodzie oraz, czy w okolicach tabliczek z numerami nie ma podejrzanych spawów i innych oznak manipulacji. Warto też zerknąć na odcień elementów karoserii i poszukać nietypowych załamań światła oraz śladów farby na uszczelkach i szybach.  Najlepiej jednak zainwestować w profesjonalne sprawdzenie samochodu, co pozwoli oszczędzić pieniądze i ochroni przed zakupem zdezelowanego samochodu. Dodatkowo po sprawdzeniu samochodu i wykryciu ewentualnych usterek mechanik może wstępnie oszacować koszty ewentualnej naprawy auta. Co jest sprawdzane w warsztacie samochodowym? Wszystko to, czego laik nie zauważy gołym okiem. Przede wszystkim stan komory silnika, wszelkiego rodzaju wycieki, stan karoserii, grubość lakieru, klocki hamulcowe oraz działanie systemów elektronicznych. Przegląd na własną rękę ma sens tylko przy zakupie tańszych samochodów. Przy droższych autach warto poprosić o pomoc osobę z doświadczeniem.

Wróć do bloga