Układ hamulcowy w samochodzie odpowiada za bezpieczeństwo podczas jazdy, wobec czego należy dbać o jego sprawność i prawidłową eksploatację. Po czym zatem można poznać, że tarcze hamulcowe się zużyły? Sprawdźcie ten artykuł!

Przyczyny zużycia tarcz hamulcowych

Tarcze hamulcowe, jak każda inna część w samochodzie, zużywają się naturalnie podczas eksploatacji. Przy regularnej i spokojnej jeździe jest to bardzo powolny i często trudny do zauważenia proces.

Jednak przyczyn, które wpływają na szybsze zużycia tarcz hamulcowych, może być znacznie więcej. Zaliczymy do nich m.in.:

  • agresywny styl jazdy,

  • niskiej jakości podzespoły,

  • nieprawidłowy montaż tarcz,

  • nieodpowiednie wyważenie kół,

  • deformacje powstałe podczas transportu lub niewłaściwego przechowywania.

Jako inną przyczynę często specjaliści podają gwałtowne zmiany temperatury. Jeśli samochód pokonuje długą trasę i kierowca wjedzie z mocno rozgrzanymi hamulcami w zimną wodę z kałuży, wtedy może to spowodować deformacje tarcz. Należy zatem uważać także na myjniach, aby nie uszkodzić niepotrzebnie tak ważnych części.

Objawy zużycia tarcz hamulcowych

Sygnałów, jakie świadczą o tym, że tarcze hamulca uległy zużyciu, jest bardzo wiele. Jako pierwszą można podać zmianę momentu hamowania. Co to oznacza w praktyce? Że jeśli pedał hamulca jest maksymalnie wciśnięty, lecz pojazd nie hamuje jednostajnie, tylko na zmianę mocniej i słabiej, wtedy to znak, że należy natychmiast sprawdzić tarcze, gdyż samochód może stanowić zagrożenie na drodze. Często towarzyszy temu zjawisku dodatkowe pulsowanie pedału hamulca i drganie kierownicy. Te objawy świadczą jednoznacznie o deformacji tarcz i konieczności ich wymiany.

Oprócz wyżej wymienionych sygnałów niepokojące powinny być dla kierowcy również piski i zgrzyty dochodzące z okolic kół. Mogą one być skutkiem korozji tarcz hamulcowych lub uszkodzonych klocków. Jazda z uszkodzonymi klockami zazwyczaj kończy się poważnymi usterkami tarcz, stąd warto się tego wystrzegać.

Każde podejrzenie o zużycie tarcz hamulcowych należy sprawdzić w serwisie samochodowym, gdyż brak reakcji ze strony kierowcy, może mieć poważne konsekwencje. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do naszego serwisu, gdzie doświadczeni specjaliści kompleksowo zajmą się pojazdem i naprawią wszelkie usterki.

Wróć do bloga